MENÜ

Orvosi praktikák
Házi praktikák különböző betegségekre, ötletek, tippek.

Baba masszázs:

A baba masszírozásához keressünk egy szobát ahol elég meleg van ahhoz hogy gyermekünk ruha nélkül lehessen. A masszírozáshoz mindig olajat kell használni, így a bőrfelület nem sérül meg, s a mozdulatok is könnyebbé válnak.

Lábmasszázs

Fontos, hogy csak az egyik láb teljes masszírozása után lássunk hozzá a másik lábhoz. Elsőként gyengéden dörzsöljük be a bőrbe a masszázs olajat. A hüvelykujjunkkal körkörös mozgást végezve haladjunk a csípőtől egészen a bokáig. A talp masszírozásánál szintén alkalmazzunk gyengéd körkörös mozdulatokat, majd ujjunkat óvatosan húzzuk egészen a lábujjak végéig. Ugyanezt végezzük el a másik lábon is.

A pocak masszírozása

Ezen a területen különösen óvatosan kell masszírozni. Oszlassunk el egy kevés, a kezünkben megmelegített olajat a baba hasán, egészen a pelenka vonaláig. Ujjainkat teljesen fektessük rá pocakjára, és a köldöktől kifelé haladva körkörösen masszírozzuk a hasat (leginkább a simogatásra hasonlító mozdulat, de ez esetben csak az ujjainkat használjuk, tenyerünket nem). A pocak masszírozása nem csak jó hangulatot biztosít a babának, de emésztését is segíti.

 

Hátmasszás
A baba hátának masszírozása során először az egyik, majd a másik oldalt kell masszírozni. Fontos, hogy mindig csak az izmos, húsos részeket masszírozzuk, a csontokra, illetve a gerincre soha nem szabad nyomást gyakorolni. Ujjbegyeink segítségével először a hát egyik, majd másik felén föntről lefelé haladva körkörös mozdulatokat derékvonalig.

 

Gyermekmasszázs:


Fej

A homlokon középről kifelé haladva két hüvelykujjal kezdjük három vonalon a simítást:

1. a homlok és a hajas fejbőr találkozásánál

2. a homlok közepén

3. és közvetlenül a szemöldökök fölött.

Az arcon a három finom simítás az orr mellől indul: az első vonal az arccsont felett, a következő az arccsonton, majd ez alatt halad. Eddig minden simítás befejező pontja a halántékon van. Az állon, az első simítás a száj alatt indul, ezt követi még két simítás, egy az állcsúcson és egy alatta egy ujjnyival, ezek a fül alatt fejeződnek be. Mind a kilenc simítás kiinduló- és befejező pontján finom nyomást fejtünk ki.

 

 

Fülek

Egyszerre a két fülkagyló külső ívét a hüvelyk- és mutatóujjunk közé fogva átmorzsolgatjuk, majd finoman megnyomjuk a fül alatti idegkilépési pontot.

 

 

Nyak

A tarkón lévő öreglyuk és a két oldalán egy-egy ujjnyira mellette lévő két pont megnyomásával indítunk. Ezután mindkét tenyérrel a nyakat hátulról előre haladva puhán átsimítjuk, és a szegycsont felső végén egymásra helyezett, zárt ujjakkal végzett enyhe nyomással zárjuk le a mozdulatot.

 

 

Mellkas

Két szív alakot formálva végezzük a simító mozdulatokat háromszor megismételve. Az első a mellkas közepéről, a szegycsont felső végétől indul, majd a vállakat körülölelő, átsimító mozdulattal visszatér a kiindulás helyére. A második a szegycsont alsó vége alatt kezdődik és a teljes mellkas körülsimítása után ide is tér vissza. Minden szívecske vonal lágy nyomással kezdődik: a testen lazán tartott egyik tenyerünket a másikkal enyhén megnyomjuk.

 

 

Has

A köldök felett középről indítva simítunk szívecskét, amit háromszor megismételünk. Ezután az óramutató járásával megegyező irányban egyik kezünk összezárt ujjait a másik kezünkkel megnyomva kellemesen lágy nyomásokat gyakorolunk körbe a puha has területén – kissé hasonló a mozdulat az orvosi vizsgálathoz. Ezután két tenyerünkkel egyszerre simítva körzünk ugyanebben az irányban, egy képzeletbeli óralapon a kilencestől a hatosig haladva; ez a napocska és a holdacska, amivel lelazítjuk a nyomásokat. Utána az egyik tenyerünkkel kelyhet formálunk, amit ráhelyezünk a hasra, eközben a másik kezünkkel pedig a saját összezárt ujjainkat pöcköljük, ezáltal közvetítünk rezgéses impulzusokat a baba pocakjára. A befejező három simításkor a has két oldala felől a köldök felé haladva a két kezünket egymásra zárjuk, mintha egy nyitott könyvet csuknánk be.

 

 

Kar

Az egyik kezünkkel lazán tartsuk meg az egyik kart, míg a másik kezünkkel a rajta lévő energia csatornákat hüvelykujjal végignyomkodjuk. Először kar belső oldalán lévő két energiavonalon a csuklótól kiindulva a hónaljig haladunk oda és vissza. Ezután ugyanilyen irányban mindkét pályát egyszerre érintve tenyérnyomással lazítjuk le a pontnyomásokat. A kart megfordítjuk, hogy a külső felén található külső, azaz harmadik energiavonalat elérjük, ezután a már ismert fogásokkal végezzük a mozdulatsort.

 

 

Kéz

A tenyéren kezdünk, ahol az energia vonalak a csuklótól kiindulva az ujjak irányában haladnak. Enyhe ujjnyomásokkal végighaladunk az öt pályán oda és vissza, majd az egész tenyeret hüvelykujjal többször átsimítjuk. Azután megfordítjuk a kezecskét és a kézfejen folytatjuk a masszázst a tenyérhez hasonló módon, az ujjak töve és a csukló között futó négy energiapályán.

A gyermek ujjait hüvelyk- és mutatóujjunkkal körkörösen morzsolgatva masszírozzuk át, úgy hogy közben a gyermek tenyere lefelé nézzen. Végül egyik kezünkkel a baba csuklóját tartva, a másik kezünkkel a behajlított öklét fogva finoman hajlítgatjuk előre és hátra, majd lazán körzünk vele jobbra és balra.

 

 

Láb

A láb belső és külső oldalán a bokától a combtőig két-két energiapálya halad. Itt a masszázst ugyanazzal a technikával kell végezni, amelyet a karoknál is alkalmaztunk.

 

 

Lábfej és talp

A lábfejen M betűt írunk le páros hüvelyujjainkkal. A mozdulatot enyhe nyommással a középső ujjtól indítjuk, majd a boka felé simítunk, ahol ismét kisebb nyomással megállunk, végül egyik kezünk a nagylábujjnál, a másik a kislábujjnál fejezi be a mozdulatot. Ezt ismételjük meg háromszor.

Ezután az ujjak között I betűt leírva a hüvelykujjunk élével oda-vissza lágyan nyomkodjuk át a pontokat a lábfejen. Ezt lazítsuk le váltott hüvelykujjainkkal S alakokat simítva.

Végezetül a lábujjakat egyenként körkörös morzsolgatással húzogassuk meg, ezzel az úgynevezett Umozdulattal zárjuk a lábfej masszírozását.

A talpmasszírozást lehet hason vagy háton fekvésben végezni attól függően, hogy a baba vagy a gyerkőc melyik helyzetben érzi jobban magát. Itt a talp közepén valamint a belső és külső élének vonalán haladva masszírozzuk a reflexpontokat. A lábujjak tövénél kezdjük a hüvelykujjnyomásokat és haladjunk a sarokig majd vissza. Tenyérnyomásokkal vagy zárt öklünk gördítő mozdulataival lazítsuk le.

 

Láb

Hason fekvésben férhetünk hozzá a láb hátsó felének középvonalában elhelyezkedő energiapályájához, amely a sarok közepétől halad a fenék irányában. A masszázstechnikája megegyezik az elöl tanultakkal. A különbség csak annyi, hogy a pontnyomásokat és a tenyérnyomásokat párhuzamosan lépegetve végezzük mindkét lábon egy időben. Ez utóbbit elefántsétának is nevezzük.

 

 

Zsebvonal

A fenékrészt szintén párhuzamos mozdulatokkal masszírozzuk egy képzeletbeli nadrág farzsebének területén a már jól ismert módon pont- és tenyérnyomásokat alkalmazva.

 

 

Hát

A gerincoszloppal párhuzamosan elhelyezkedő két-két energiapálya a csípő vonalával egy magasságban indul és a nyakon ér véget. Először közvetlenül a gerinc mellet az elsőn haladjunk páros hüvelykujjnyomással a keresztcsonttól a nyakcsigolyák kezdetéig oda és vissza. Ezt követően az előző csatornától egy gyerekujjnyira kijjebb, a második csatornán is ugyanígy tegyünk. A hát masszázsát a páros tenyérrel végzett pillangónyomással történő lelazítás fejezi be.

 


 

Asztali nézet